ukryj

ciepła podłogaEnergooszczędny, ekologiczny i estetyczny dom zbudowany jest obecnie z lekkich i trwałych materiałów. Ma doskonałą izolację termiczną, szczelne okna i kontrolowaną wentylację. Posiada również nowoczesny system ogrzewania. Korzysta z kotłów o sprawności powyżej 100%, pomp ciepła lub energii słonecznej.

Wykorzystanie nowoczesnych źródeł energii, kotłów o wysokiej sprawności wymaga zastosowania nowoczesnych przekaźników ciepła. Takim bez wątpienia jest niskotemperaturowy, akumulacyjny system ogrzewania podłogowego. Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Docenili to już dawno mieszkańcy Europy Zachodniej, gdzie ogrzewanie podłogowe można znaleźć w wielu domach. W Polsce rozwiązanie to zyskuje na popularności.
Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana instalacja ogrzewania podłogowego, zapewnia użytkownikom stałą temperaturę w mieszkaniu. Dzięki temu zachowany jest odpowiedni mikroklimat, nie ma efektu duszności i zapewniona jest stała wilgotność względna.

W pomieszczeniach normalnie użytkowanych w budynkach spełniających wymagania normy PN-91/B-02020 zapotrzebowanie obliczeniowe na ciepło zwykłe nie przekracza 70 W/m². Oznacza to, że przy temperaturze powietrza w pomieszczeniu 18°C i współczynniku oddawania ciepła przez konwekcję i promieniowanie ~10W/m² średnia temperatura nie powinna wynosić 25°C. W warunkach przy temperaturze zewnętrznej +2°C, zapotrzebowanie na ciepło spada do około 30W/m². Temperatura podłogi w tych warunkach, dla osiągnięcia żądanej wydajności cieplnej powinna wynosić 21°C.

ogrzewanie podłogowe

Właściwy komfort cieplny

Model komfortu cieplnego został stworzony przez Povl Ole Fangera. Jako postulat, przyjął on konieczność zapewnienia równowagi cieplnej pomiędzy człowiekiem przebywającym w pomieszczeniem a otoczeniem.

Równowaga zależy od:

 • wydatków energetycznych organizmu,
 • oporu cieplnego odzieży,
 • temperatury powietrza,
 • średniej temperatury promieniowania przegród pomieszczenia,
 • wilgotności względnej powietrza,
 • prędkości przepływu powietrza.

A więc, dobre ogrzewanie, to takie ogrzewanie, które zapewnia komfort cieplny, jest trwałe, niezawodne i ekonomiczne. Dobre ogrzewanie wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ogrzewania budynku, koszty eksploatacji są niższe niż przy użyciu tradycyjnego ogrzewania. Sterowanie ogrzewaniem nie sprawia problemów, a konserwacja jest prosta dla wszystkich. Dobre, nowoczesne ogrzewanie, nie zajmuje dużej powierzchni i zachowana zostaje estetyka pomieszczeń. Takie właśnie jest ogrzewanie podłogowe.
Trwałość prawidłowo wykonanej podłogi grzejnej z zatopionymi przewodami ocenia się na około
50 lat. Aby jednak czas eksploatacji był tak długi, do jej budowy wykorzystane muszą być materiały wysokiej jakości. System musi być sprawny i zabezpieczony przed przegrzaniem.
Mimo, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest proste, nie może go wykonać osoba bez doświadczenia. Elementy systemu są lekkie, łączenie łatwe i trwałe. Użytkowanie i konserwacja ogrzewania są proste dla użytkowników. Odpada w związku z tym konieczność konserwacji grzejników. Jednak pewne reguły muszą być zachowane. Nie można zmieniać pokrycia podłogi.
Dla ogrzewania wodnego wymagane jest okresowe sprawdzanie temperatury wody zasilającej poszczególne obiegi. Należy przestrzegać dopuszczalnych obciążeń podłogi grzejnej, aby nie powstały pęknięcia.
Jeszcze jedną, istotną zaletą ogrzewania podłogowego wodnego, jest możliwość wykorzystania
go jako systemu chłodzenia podłogowego. Jest ono ciche, estetyczne i ma prawidłowy rozkład temperatury.

Mimo wielu zalet, system ogrzewania podłogowego narzuca pewne ograniczenia.

 • koszt instalacji (wyższy od kosztu tradycyjnej instalacji grzejnikowej o 30-40%),
 • ograniczenie wydajności cieplnej - nie jest pokrywane całkowite zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń o dużych stratach cieplnych (80 W/m²),
 • większa bezwładność cieplna (opóźnienie reakcji na sterowanie w stosunku do ogrzewania tradycyjnego),
 • ograniczenie w stosowaniu wykładzin (zależy to od przewodnictwa cieplnego wykładzin),
 • ogrzewanie musi być przewidziane na etapie projektu domu, brak możliwości zmiany powierzchni grzejnej,
 • wyższy koszt naprawy uszkodzonych przewodów.

Najważniejsze zasady użytkowania instalacji ogrzewania podłogowego:

 • instalacja musi być szczelna,
 • system musi być zamknięty, zabezpieczony przeponowymi naczyniami wzbiorczymi,
 • nie można opróżniać wody z instalacji,
 • maksymalna temperatura wody nie może przekroczyć 55°C,
 • maksymalne ciśnienie nie może przekroczyć wartości określonej w świadectwie dopuszczenia do stosowania najsłabszego elementu instalacji,
 • odpowietrzanie powinno odbywać się za pomocą indywidualnych odpowietrzników,
 • przewody prowadzące wodę grzejną muszą być właściwej jakości (przewody z tworzyw sztucznych powinny mieć zabezpieczenie antydyfuzyjne).
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,76 / 25 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

Luty, wskaźnik temperatury znajduje się niestety poniżej zera. To nasza polska, sroga zima. Przeczytaj cały artykuł

Pompa ciepła o dużej mocy

Pompa ciepła o dużej mocy

Na rynku pojawiła się nowa pompa ciepła Vitocal 300-G firmy Viessmann. Ze względu na dużą moc cieplną... Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania

Ogrzewanie podłogowe - ważne pytania

Czy ogrzewanie podłogowe może być jedynym, efektywnym systemem grzewczym domu, czy służy jedynie do dogrzewania? Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Firma Elektra działa na rynku elektrycznego ogrzewania podłogowego od 1985 roku. W zależności od stopnia... Przeczytaj cały artykuł

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Nowe urządzenie grzewcze - centralę grzewcza z wbudowaną funkcją solarną prezentuje firma Viessmann. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (53)

 1. Przemysław Kalicki

  Czy w sypialni powinno być zamontowane ogrzewanie podłogowe?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Jeżeli chodzi o elektryczne niskotemperaturowe to jak najbardziej. Nie montuje się go pod stałą zabudową, ale jeżeli łóżko jest na nóżkach, to nie ma przeszkód.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Cytat z artykułu rewelacja : Trwałość prawidłowo wykonanej podłogi grzejnej z zatopionymi przewodami ocenia się na około 50 lat. Aby jednak czas eksploatacji był tak długi, do jej budowy wykorzystane muszą być materiały wysokiej jakości. System musi być sprawny i zabezpieczony przed przegrzaniem. Mimo, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest proste, nie może go wykonać osoba bez doświadczenia. Elementy systemu są lekkie, łączenie łatwe i trwałe. Użytkowanie i konserwacja ogrzewania są proste dla użytkowników. Odpada w związku z tym konieczność konserwacji grzejników. Jednak pewne reguły muszą być zachowane. Nie można zmieniać pokrycia podłogi. Dla ogrzewania wodnego wymagane jest okresowe sprawdzanie temperatury wody zasilającej poszczególne obiegi. Należy przestrzegać dopuszczalnych obciążeń podłogi grzejnej, aby nie powstały pęknięcia. Jeszcze jedną, istotną zaletą ogrzewania podłogowego wodnego, jest możliwość wykorzystania go jako systemu chłodzenia podłogowego. Jest ono ciche, estetyczne i ma prawidłowy rozkład temperatury. Mimo wielu zalet, system ogrzewania podłogowego narzuca pewne ograniczenia. koszt instalacji (wyższy od kosztu tradycyjnej instalacji grzejnikowej o 30-40%), ograniczenie wydajności cieplnej - nie jest pokrywane całkowite zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń o dużych stratach cieplnych (80 W/m), większa bezwładność cieplna (opóźnienie reakcji na sterowanie w stosunku do ogrzewania tradycyjnego), ograniczenie w stosowaniu wykładzin (zależy to od przewodnictwa cieplnego wykładzin), ogrzewanie musi być przewidziane na etapie projektu domu, brak możliwości zmiany powierzchni grzejnej, wyższy koszt naprawy uszkodzonych przewodów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Dodam jeszcze, że w nowych budynkach, zdecydowanie warto dołożyć trochę pieniędzy i postawić dom energooszczędny. W domu z niskimi potrzebami cieplnymi można stosować duże odstępy miedzy rurkami grzewczymi, co mocno obniża koszt instalacji, oraz proste sterowanie. W mojej firmie koszt instalacji podłogowej jest zwykle niższy niż grzejnikowej, właśnie z uwagi na indywidualne obliczanie rozkładu rur, oraz znacznie krótszy czas budowy instalacji - do grzejników trzeba podjeżdżać wielokrotnie, a to ściągać po 3 razy do malowania czy czegokolwiek, a podłogówkę rozkładamy w dwa dni i po robocie. Jeśli chcemy stosować kable grzewcze elektryczne lub folie grzewcze, trzeba zawsze pamiętać, że dom musi być naprawdę dobrze docieplony oraz posiadać WM z odzyskiem ciepła. Przy niskim zużyciu energii, ogrzewanie elektryczne ma sporo zalet - tanie w instalacji, praktycznie bezobsługowe, wygodne, niewiele droższe w eksploatacji od gazu (powtarzam - przy doskonale docieplonym domu z WM); w słabo lub w nieocieplonym jest co najmniej dwukrotnie droższe i przez to nie powinno się go w takich budynkach stosować.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Rurki ? dołożyć pieniedzy? Takie teksty to są w Muratorze. Domy energooszczędne 15 kh/m2 rocznie są w tej samej cenie lub tańsze od Muratorowskich - nie trzeba więc dokładać kasy. A rurki... Nie po to się dom izoluje by robić centralne ogrzewanie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. I pewnie buduje je "inż" TB z kierownikiem budowy Konkretem :lol: To w tej sytuacji normalne, że są tańsze od normalnych domków, ale czemu nie piszecie, ze trzeba w tej chacie w kasku chodzić, bo cały czas coś na łepetynę się sypie, a to jakaś belka spadnie, a to pół dachu....

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Może się i sypie ale wyliczylem sobie że ma rację. Piece kondensacyjne+podlogowka, nie mówiąc o tych smiesznych pompkach ciepła, zupełnie się nie kalkulują. Abstrahując od faktu że wkrótce nic się nie będzie kalkulowac, to ogrzewanie grzalka choć też centralne będzie 15% tańsze niż kondensatem. A gdzie tu mówić o porównaniu całkowitych kosztów inwestycji, zwłaszcza przy remoncie w starym domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Ma Pan ochotę pogadać z naszym kierownikiem...? Panie Andrzeju?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Niecentralne elektryczne z rekuperatorem - taniej wychodziło od centralnego gazowego w czasach gdy kWh kosztowała 20-23 gr a m3 gazu 40 gr. Tak więc dziś, tylko kampania marketingowa ( bo nauką tego nazwać nie sposób) niedouczonych szkodników piszących o 109 % i pseudonaukowcach od OZE !!! powoduje, że domy nie izolujemy a ogrzewamy! Do dziś można spotkać kompletnie naprawdę idot... piszących o cenie kWh jako cenie ogrzewania!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. P. Andrzej to pewno ma na stanie pokaźną ilość "kondensatu" i dlatego je zachwala. Inaczej by sobie nie zaprzeczał gdyż nawet taki laik jak ja, widzę że TB ma rację. Co nie znaczy że "starzy" przejdą na jego systemy. Wczoraj Matka z trudem wysupłała na II-ga rata za gaz. Niestety, ludziom można mówić i mówić. Szkoda czasu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Ktoś pytał o ogrzewanie podłogowe w sypialni,więc odsyłam aby poczytać dokładne informacje o jego wadach i zaletach

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. katarzyna187

  Odnosnie ogrzewania podłogowego- mamy z mężem ogrzewanie w całym domku parterowym. Sterujemy ogrzewaniem, w sypialni utrzymujemy temperaturę niższą o około 3°C w porównaniu do salonu/kuchni.Zdecydowalismy się na rozwiązanie bezprzewodowe - LET, jestesmy bardzo zadowoleni, jest cieplutko dokładnie tak jak chcemy :-).

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Odnosnie ogrzewania podłogowego- mamy z mężem ogrzewanie w całym domku parterowym. Sterujemy ogrzewaniem, w sypialni utrzymujemy temperaturę niższą o około 3°C w porównaniu do salonu/kuchni.Zdecydowalismy się na rozwiązanie bezprzewodowe - LET, jestesmy bardzo zadowoleni, jest cieplutko dokładnie tak jak chcemy :-). Co to za ogrzewanie oprócz tego, że podłogowe? I co to jest rozwiązanie bezprzewodowe LET? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Odnosnie ogrzewania podłogowego- mamy z mężem ogrzewanie w całym domku parterowym. Sterujemy ogrzewaniem, w sypialni utrzymujemy temperaturę niższą o około 3°C w porównaniu do salonu/kuchni.Zdecydowalismy się na rozwiązanie bezprzewodowe - LET, jestesmy bardzo zadowoleni, jest cieplutko dokładnie tak jak chcemy :-). Co to za ogrzewanie oprócz tego, że podłogowe? I co to jest rozwiązanie bezprzewodowe LET? Nie po to izolujemy, by robić centralne. To do starych systemów z zaworami. A bezprzewodowo... to idzie sporo bateryjek .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. katarzyna187

  Bezprzewodowe termostaty pokojowe, nie było potrzeby kładzenia kabli,bateryjki dwie do każdego termostata (i tak są załączone w zestawie) - czy to dużo?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. katarzyna187

  Ogrzewanie oczywiscie wodne- rozwiązanie elektryczne nie jest oszczędnym rozwiązaniem. Znajomi bardzo żałują, rachunki mają dużo wyższe niż my. O systemie kontroli ogrzewanie podłogowego LET można poczytać w internecie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Ogrzewanie oczywiscie wodne- rozwiązanie elektryczne nie jest oszczędnym rozwiązaniem. Znajomi bardzo żałują, rachunki mają dużo wyższe niż my. O systemie kontroli ogrzewanie podłogowego LET można poczytać w internecie. Poprosimy o konkrety , bo pisanie to droższe a to tańsze niczego nie wnosi do tematu. Na pewno forumowicze zyskaliby, gdyby mogli poczytać o szczegółach, np. jaki duży dom, jakie zapotrzebowanie w kWh/m2/rok ? Czy znajomi mają identyczny dom co Pani? Itd. itp. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Ogrzewanie oczywiscie wodne- rozwiązanie elektryczne nie jest oszczędnym rozwiązaniem. Znajomi bardzo żałują, rachunki mają dużo wyższe niż my. O systemie kontroli ogrzewanie podłogowego LET można poczytać w internecie. Przecież rachunki świadczą o izolacji nie ogrzewaniu Ma Pani rację! Jak dom nie jest izolowany rachunki są wysokie !!! Rolą ogrzewania jest uzupełnianie strat ciepła przez izolację i wentylację. Jeżeli dom jest izolowany - to nie istnieje możliwość założenia centralnego ogrzewania . Przykładowo - odzysk ciepła z wentylacji robi się po to, by nie robić centralnego. Może na złotówkach : 120 m2 dom izolowany tylko tak jak nakazuje Polska Norma - posiadający 90% odzysk ciepła z wentylacji - z podłogowym ogrzewaniem podczerwonym - zużyje 900kWh w na ogrzewanie w sezonie grzewczym - ( 160 dni) - co daje nam niecałe 3 zł dziennie). Koszt założenie instalacji 8000 zł

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Jeżeli ktoś za ogrzewanie niecentralne płaci wysokie rachunki - powinien ścigać architekta i wykonawcę za brak wiedzy, lub koniunkturalizm.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. Lenka33

  z mężem zdecydowaliśmy się na podłogówkę Keller Pex - komfort cieplny zapewniony, idealna temperatura dla człowieka i dobre rozwiązanie dla alergików ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Można się zapytać o wysokośc tej idealnej temperatury?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. tak jak nakazuje Polska Norma żeby było jasne: Polskie Normy niczego nie nakazują, bo nie ma prawnego wymogu ich stosowania!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. Lenka33

  Oczywiście - systemy powinny działać tak, aby temperatura przy suficie nie była wyższa niż 50°C, przy ścianach 35°C, a na podłodze 24-28°C w tzw. strefie wewnętrznej. Keller Pex , właściwie podłogówka to najlepsza alternatywa dla tych, którzy są alergikami albo chcą zaoszczędzić przestrzeni.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Tak wysokie temperatury, to tylko w saunie. W mieszkaniu optymalna temperatura wynosi 20 do 22 stopni. W tym zakresie temperaturowym mamy najwyższy komfort cieplny. Współczuję ludziom, którzy mieszkają w domu z podłogówką o temperaturze 24-28 stopni. Jak jest jednak powszechnie wiadomo, że naiwnych nie sieją... :wink:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 25. Katarzyna Kr

  Ja jestem bardzo zadowolona z ogrzewania podłogowego, zorientowałam się co, gdzie jak i za ile, znalazłam potrzebne materiały jak http://www.e-instalacje.pl/a/15043,ogrzewanie-grzejnikowe-kontra-podlogowe#komentarz-odpowiedz i jest ekstra. Ciepło w domu, komfortowo... Polecam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 26. Pani Katarzyno, można poprosić o więcej danych - powierzchnia domu, - jakie zapotrzebowanie na ciepło, - jakie koszty inwestycji, - jakie przejęła Pani rozwiązania, - ile płaci Pani za CO, - ile za CWU, Inaczej to tylko ukryta i nieporadna reklama, a więc - NIEWIARYGODNE.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 27. Ja jestem bardzo zadowolona z ogrzewania podłogowego, zorientowałam się co, gdzie jak i za ile, znalazłam potrzebne materiały jak http://www.e-instalacje.pl/a/15043,ogrzewanie-grzejnikowe-kontra-podlogowe#komentarz-odpowiedz i jest ekstra. Ciepło w domu, komfortowo... Polecam Ale w tym artykule napisali o wyższości grzejników nad podłogowym!!! Z dużą ilością błędów - Przy ogrzewaniu grzejnikowym, dzięki możliwości błyskawicznego reagowania, ilość ciepła oddawanego przez grzejniki do pomieszczeń natychmiast spada. W rezultacie, temperatura w pomieszczeniu pozostaje stabilna, a grzejnikowy system grzewczy oszczędza paliwo. W identycznie zbudowanym domu, wyposażonym w ogrzewanie podłogowe w słoneczne zimowe dni dochodzi do przegrzania pomieszczeń, ponieważ kumuluje się ciepło emitowane przez promienie słońca i grzejącą podłogę. Tego zjawiska nie można uniknąć, ponieważ ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką bezwładnością cieplną i nie może reagować na krótkotrwałe zyski ciepła z promieniowania słonecznego. jak tu, ale jednak Pani Katarzyna nie czytała tekstu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 28. Tomasz_Brzeczkowski napisał: Niecentralne elektryczne z rekuperatorem - taniej wychodziło od centralnego gazowego... Przykładowo - odzysk ciepła z wentylacji robi się po to, by nie robić centralnego... Wsłuchuję się i próbuję odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie można centralną podłogówkę zamienić na niecentralne elektryczne. Mam projekt domu parterowego, tam w ścianach bloczki silikatowe+20cm stero. Mam podłogówkę centralną wodną. Mam WM bez reku. Co zrobić żeby zainstalować elektryczne ? reku- tak, a co ze ścianami.... bez dodatkowego wewnętrznego ocieplenia jest sens ekonomiczny ? bo ciepło przecież pójdzie w ściany a nie to w tym rodzaju ogrzewania chodzi. Co jeszcze "wrzucić" na ściany ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 29. Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Same ściany są odpowiedzialne za ok. 15 % strat ciepła w domu. Nic nie daje 20 cm w ścianach, jeżeli reszta jest nie doizolowana! Te 20 cm, to propaganda producentów styropianu i rządowych lobbystów! Liczy się projekt jako całość, a nie tylko ściany. W takim przypadku trudno jest coś doradzić...Proszę podać więcej danych dotyczących domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 30. Tomasz_Brzeczkowski napisał: Niecentralne elektryczne z rekuperatorem - taniej wychodziło od centralnego gazowego... Przykładowo - odzysk ciepła z wentylacji robi się po to, by nie robić centralnego... Wsłuchuję się i próbuję odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie można centralną podłogówkę zamienić na niecentralne elektryczne. Mam projekt domu parterowego, tam w ścianach bloczki silikatowe+20cm stero. Mam podłogówkę centralną wodną. Mam WM bez reku. Co zrobić żeby zainstalować elektryczne ? reku- tak, a co ze ścianami.... bez dodatkowego wewnętrznego ocieplenia jest sens ekonomiczny ? bo ciepło przecież pójdzie w ściany a nie to w tym rodzaju ogrzewania chodzi. Co jeszcze "wrzucić" na ściany ? W 1990 prof Żmijewski zdefiniował "izolację" Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Ogólnie rzecz ujmując - izolacja zaczyna się od 0.1W/m2 xK - podstawą jest : 1- izolacja od gruntu 2- odzysk ciepła z wentylacji 3 - szczelność domu 4 - dach ściana drzwi okna Jak widać - izolować - to robić odwrotnie niż radzą "ciepłownicy" - czyli ci co jeszcze w XXI wieku wciskają gaz czy paliwa stałe. To zwykłe szkodnictwo dla inwestora - Nie należy brać pod uwagę absolwentów uczelni gdzie jest jeszcze wydział ogrzewania a co za tym idzie nie ma wydziału izolowania ( jedno wyklucza drugie)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 31. Tomasz_Brzeczkowski napisał: Nie należy brać pod uwagę absolwentów uczelni gdzie jest jeszcze wydział ogrzewania a co za tym idzie nie ma wydziału izolowania ( jedno wyklucza drugie) Proszę podać na których uczelniach w Polsce, Europie i na świecie są takie wydziały. Jezeli nie ma takich wydziałów w Polsce to skąd sie biorą projektanci domów izolowanych z którymi Pan współpracuje ?. Czy wiedzę w tej dziedzinie i uprawnienia uzyskują od Pana jako jedynego guru w tej dziedzinie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 32. po co Pan się pyta? jest Pan wrogiem izolowania, zwalcza Pan izolację - tylko dla tego, ze się Pan na tym nie zna! To takie płytkie! Pan powinien wytykać projektantom, ze jeszcze w XXI wieku projektuję kotłownie w domach!!! To obciach a Pan nawet nie wie dlaczego?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 33. A to ciekawe... "Jedno wyklucza drugie" czy może 'Drugie wyklucza pierwsze' 8)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 34. po co Pan się pyta? jest Pan wrogiem izolowania, zwalcza Pan izolację - tylko dla tego, ze się Pan na tym nie zna! To takie płytkie! Pan powinien wytykać projektantom, ze jeszcze w XXI wieku projektuję kotłownie w domach!!! To obciach a Pan nawet nie wie dlaczego? Pytam bo chciałbym w koncu uzyskac konkretną odpowiedz na konkretne pytanie. O ile sie orientuje nie ma w Polsce uczelni w której jest wydział izolowania i jednoczesnie nie ma wydziału ciepłownictwa. Zatem wszyscy projektanci z natury rzeczy muszą byc po wydziałach ciepłownictwa i sanitarnych, pańscy projektanci również, nie ma mozliwosci aby uzyskali uprawnienia budowlane nie mając wykształcenia kierunkowego. Pan doskonale o tym wie, ale rzeczywistosć miesza sie Panu z wyobraznią i plecie Pan trzy po trzy, mysląc ze takiej odpowiedzi czy tez opinii oczekują Pana dyskutanci. Moze być Pan pewien ze nie interesuje ich reforma wyzszegoo szkolnictwa zawodowego, ani tez powod powołania zawodu audytora i jego zadania jak również załozenia fizyki alternatywnej. Nie wiem czy tak cieżko sie odnieść do zadanego pytania, nie zbaczając na inne tematy, nie traktując jednoczesnie zadanego pytania jako pretekstu do głoszenia swoich kontrowersyjnych tez.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 35. Elektryczne niecentralne zamiast wodnego gazowego... Powiedzmy, że jestem świadomy tego co Panowie napisaliście poniżej. Mam projekt remontu starej części (cześciowo drewnianej) i dobudowania nowej - można powiedzieć o klasycznej kostrukcji. Posługując się współczynnikiem przenikania ciepła ,który dla żadnej przegrody nie przekracza teraz 0,22 W/m2K (a który to można w sumie najłatwiej wyliczyć laikowi), zakładając posiadanie WM z reku a mając w perepsektywie zakup pieca kondensacyjnego i instalacji wodnego ogrzewania.... ...Czy musiałbym teraz zejść do 0.1W/m2K, inwestując w izolację, żeby w ogóle myśleć o zamianie na elektryczne niecentralne ? Czy może to być np 0.18 ? W którym momencie różnica w kosztach zakupu i eksploatacji będzie na korzyść elektrycznego podłogowego ? bo do tego przecież dążymy... ? gdzie jest ten breakpoint ? Czy elektryczne niecentralne jest opłacalne tylko dla konstrukcji szkieletowych, pozbawionych jakichkolwiek elementów które mogłyby coś zakumulować, wyścielonych od środka jak termos ? Czy inna technologia budowy też może wskoczyć do tego pociągu ? Enerbau napisał: Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Same ściany są odpowiedzialne za ok. 15 % strat ciepła w domu. Nic nie daje 20 cm w ścianach, jeżeli reszta jest nie doizolowana! Te 20 cm, to propaganda producentów styropianu i rządowych lobbystów! Liczy się projekt jako całość, a nie tylko ściany. Tomasz_Brzeczkowski napisał: Ogólnie rzecz ujmując - izolacja zaczyna się od 0.1W/m2 xK - podstawą jest : 1- izolacja od gruntu 2- odzysk ciepła z wentylacji 3 - szczelność domu 4 - dach ściana drzwi okna

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 36. Aby mieć jakieś pojęcie o zapotrzebowaniu domu na energię w kWh/m2/rok należy wykonać audyt energetyczny. Inaczej jest to wróżenie z fusów. Zbyt dużo jest tu niewiadomych, aby coś sensownego można było powiedzieć.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 37. Staram sie myśleć "niecentralnie", zgodnie z przedstawianymi ideami - tzn jeśli zadbam o wcześniej wymienione przez TB elementy, zapewnie każdej przegrodzie jakiś określony maksymalny współczynnik przenikamia ciepła (tylko jaki ?) i wszytko będzie zrobione wg sztuki budowlanej oznaczać to będzie że każdy niezależny/niecentralny obwód powinien sobie dać radę a łączne zużycie potrzebnej na doprowadznie do stanu zadowolenia termicznego mieszkańców będzie mniejszei niż w konkurencyjnym ogrzewanie gazowym. Jakie niebezpieczeństwa mogą jeszcze czekać ? Czemu miałbym przypuszczać że ogrzewanie elektryczne podłogowe będzie tu mniej opłacalne niż gazowe podłogowe ? Czy w scali takiego normalnego domu (150m2) straty na centralnym gazowym (na piecu, przesyle, braku precyzji ) bedą jednak na tyle małe, że wciąż gaz będzie bradziej opłacalny ponieważ jest jednak tańszy ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 38. Jaka jest izolacja do gruntu, czy jest piwnica, czy ocieplone poddasze, jakie okna, drzwi, miejsce posadowienia budynku (strefa klimatyczna), położenie względem stron świata (zyski z energii słonecznej), potencjalne mostki termiczne, izolacja ścian, wentylacja. To są wszystko czynniki mające wpływ na zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Jeżeli to zużycie przekroczy parametry domu niskoenergetycznego, to taniej wyjdzie ogrzewanie centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 39. Kuba_Ch

  Czytam Państwa komentarze ...jako laik ale jedno mnie zastanawia - w artykule napisane jest: ".... Docenili to już dawno mieszkańcy Europy Zachodniej ..." Hmm a ja mam wrażenie że nam jednak klimatycznie bliżej do tej Europy Wschodniej . Byłem w lutym w Dusseldorfie na parę dni ... i temperatura była około 10 stopni wyższa niż w centralnej Polsce. Więc wg mnie zamiast podglądać zachód powinniśmy dopracować własne rozwiązania optymalne pod względem naszego położenia geograficznego .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 40. Znalazłam fajny sklep z ogrzewaniem elektrycznym - mają chyba wszystko - maty grzejne, panele słoneczne, kominki elektryczne, piece akumulacyjne itd itp. Co myślicie o takich rozwiązaniach jak fotowoltaika?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 41. Chyba doznałaś rozdwojenia jaźni. W jednym poście dwie konkurencyjne reklamy. 60 gr zarobione - 2 x 30 gr :wink:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 42. Ogrzewanie elektryczne to chyba akurat jeden z najdroższych wyborów i odradzam,albo inaczej: polecam osobom,które mogą sobie na to pozwolić w sensie finansowym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 43. Trzeba wyjątkowo złej woli aby wrzucać wszystkie rodzaje ogrzewania elektrycznego "do jednego worka" i pisać, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Jeżeli kolega nie ma pojęcia o ogrzewaniach elektrycznych, to lepiej by było aby w tym temacie nie zabierał głosu. Takie generalizowanie miesza tylko ludziom w głowach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 44. rudy44

  Do podłogówki już od dawna stosuję termorganikę, jakość b.dobra i zawsze zaoszczędzę, czy to do podłogówki czy to do fundamentów, bardzo dobrze się sprawdza

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 45. zawsze zaoszczędzę A ile zaoszczędzi inwestor, któremu wykonujesz usługę? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 46. Do podłogówki już od dawna stosuję termorganikę, jakość b.dobra i zawsze zaoszczędzę, czy to do podłogówki czy to do fundamentów, bardzo dobrze się sprawdza Jak się sprawdza? Dobrze. Ciekawe. Ile zaoszczędziłeś?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 47. terrybluefish

  Ja polecam ogrzewanie podłogowe wodne. Dobrze zaprojektowane i wykonane będzie działać kilkadziesiąt lat, przy niedużych kosztach. Przed budową polecam wykonać orientacyjny projekt by oszacować koszty. Na http://www.ogrzewanie-podlogowe.pl jest napisane jak to zrobić

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 48. Jaki jest sens polecać drogie i niekomfortowe systemy grzewcze? Mamy XXI wiek . .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 49. Jestem ciekawa, czy faktycznie to ogrzewanie podłogowe sprawdza się w praktyce... w zasadzie rozważam wprowadzenie czujników temperatury, a może termostatu od Poltraf. ktoś ma podobne rozwiązania w swoim domu i może zarekomendować?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 50. Jedna z głupszych reklam. Żebyś chociaż Czternaście zarobiła krocie, ale to tylko grosze. .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 51. Korzyści wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego: - Komfort cieplny - równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. - Oszczędność energii. - Współpraca z alternatywnymi źródłami ciepła jak np. pompa ciepła. - Można stosować w każdym pomieszczeniu i do do każdego rodzaju podłogi, zarówno na parterze, jak i piętrze. - Estetyka - system jest całkowicie ukryty pod podłogą i niewidoczny dla użytkownika pełna swoboda aranżacji wnętrza. - Higiena mokre podłogi wysychają znacznie szybciej, dzięki czemu nie ma możliwości rozwoju pleśni ani grzybów. - Rozwiązanie przyjazne dla alergików emisja ciepła odbywa się głównie przez promieniowanie nie powodując ruchów powietrza, co oznacza również znikome unoszenie się kurzu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 52. Korzyści wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego: - Komfort cieplny - równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. - Oszczędność energii. - Współpraca z alternatywnymi źródłami ciepła jak np. pompa ciepła. - Można stosować w każdym pomieszczeniu i do do każdego rodzaju podłogi, zarówno na parterze, jak i piętrze. - Estetyka - system jest całkowicie ukryty pod podłogą i niewidoczny dla użytkownika pełna swoboda aranżacji wnętrza. - Higiena mokre podłogi wysychają znacznie szybciej, dzięki czemu nie ma możliwości rozwoju pleśni ani grzybów. - Rozwiązanie przyjazne dla alergików emisja ciepła odbywa się głównie przez promieniowanie nie powodując ruchów powietrza, co oznacza również znikome unoszenie się kurzu. Jeżeli w temacie zalety i ograniczenia, to trzeba również napisać o tych drugich. Ograniczenia /wady wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego wodnegocentralnego: - drogie w instalacji, serwisowaniu i eksploatacji, - awaryjność, - niesterowalne, brak komfortu cieplnego (różnice temperatur w zależności od odległości od źródła ciepła) .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 53. Korzyści wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego: - Komfort cieplny - równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. - Oszczędność energii. - Współpraca z alternatywnymi źródłami ciepła jak np. pompa ciepła. - Można stosować w każdym pomieszczeniu i do do każdego rodzaju podłogi, zarówno na parterze, jak i piętrze. - Estetyka - system jest całkowicie ukryty pod podłogą i niewidoczny dla użytkownika pełna swoboda aranżacji wnętrza. - Higiena mokre podłogi wysychają znacznie szybciej, dzięki czemu nie ma możliwości rozwoju pleśni ani grzybów. - Rozwiązanie przyjazne dla alergików emisja ciepła odbywa się głównie przez promieniowanie nie powodując ruchów powietrza, co oznacza również znikome unoszenie się kurzu. Jak pompa ciepła, to podłogowe podczerwone. Rurki przy pompie ciepła umieszcza się na suficie. Taniej podczerwień grzeje podłogę, bo głównie powierzchnię, oraz latem dobrze chłodzi. http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_3e35be42bd93d8228378e1f8fb6057a8b84b9726.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-łazienki

E-dach

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak oszczędzać prąd?

x