ukryj

Okap kuchenny jest urządzeniem absolutnie niezbędnym, bez względu na to, czy obsługuje kuchnię o wielkości kilku metrów w małej kawalerce czy duży pokój dzienny z nowocześnie urządzonym aneksem. Bez niego nie ma co marzyć o komforcie użytkowania pomieszczeń sąsiadujących z kuchnią.

okap kuchennyDlaczego okap kuchenny jest niezbędny?
Jeszcze do niedawna bez okapu kuchennego można było się obejść, więc niby dlaczego nagle miałby stać się niezbędny? Przede wszystkim zmienił się mikroklimat i funkcja dzisiejszych pomieszczeń. Podczas gotowania wydzielają się znaczące ilości pary wodnej. Kiedyś, nawet przy nie do końca poprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej wilgotne powietrze usuwane było poza budynek przez nieszczelne okna. Wraz z pojawieniem się stolarki z PVC, w domach bezpośrednio po wymianie okien rzeczywiście robiło się cieplej i ciszej, często jednak już po krótkim czasie na ścianach zaczynała pojawiać się wilgoć. Dzieje się tak nadal, gdyż okna takie są po prostu zbyt szczelne i wilgoć, która dotychczas szczelinami wydostawała się z domu, teraz w nim zostaje, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Rozwiązaniem takiego problemu jest sprawnie działająca wentylacja, która nie poradzi sobie jednak z błyskawicznym usunięciem nadmiaru pary powstającej podczas gotowania. Tę najlepiej usuwać systematycznie, nie pozwalając jej rozprzestrzenić się po przyległych do kuchni pomieszczeniach. To samo dotyczy intensywnych zapachów wydzielanych przez produkty żywnościowe i mikroskopijnych drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu i osiadających na meblach kuchennych. Sytuacja taka może być bardzo uciążliwa, gdy z nowoczesnej, otwartej na cały dom kuchni we wszystkich przyległych do niej pomieszczeniach rozprzestrzeniał się będzie zapach dymu z przypalonej potrawy.

Pochłaniacz czy wyciąg?
Pochłaniacz – okap pobiera powietrze, oczyszcza je i oddaje do pomieszczenia.
Wyciąg – okap pobiera powietrze, częściowo oczyszcza i transportuje poza budynek.

Na pochłaniacz decydujemy się wówczas gdy: nie mamy możliwości podłączyć okapu do osobnego kanału wentylacyjnego. Aby nie zakłócić ciągu, nie powinno się także instalować go do zbiorczych kanałów wentylacyjnych w blokach. Urządzenie w takim przypadku będzie pracowało więc jako pochłaniacz (system zamknięty). Wyposażone w zestaw filtrów antytłuszczowych zatrzyma krążąceokap kominowyw powietrzu opary, tworzące śliski nalot na meblach i ścianach w kuchni. Dodatkowe filtry węglowe zneutralizują znajdujące się w powietrzu intensywne zapachy. Powietrze po przefiltrowaniu zostanie oddane do pomieszczenia, nie naruszając stabilności ciśnienia, nawet przy bardzo szczelnie zamkniętych oknach i słabo działającej wentylacji.
Na wyciąg decydujemy się wówczas gdy: mamy możliwość podłączenia okapu do osobnego kanału wentylacyjnego. Urządzenie działa wówczas w systemie otwartym. Powietrze po pobraniu z pomieszczenia trafia na filtr tłuszczowy, a następnie kanałem wentylacyjnym usuwane jest z budynku. System otwarty jest wydajniejszy od zamkniętego, jednak praca silnika okapu na najwyższych obrotach lub przez długi czas może spowodować zachwianie ciśnienia w pomieszczeniach. Aby tego uniknąć, należy zapewnić możliwość napływu świeżego powietrza w miejsce usuwanego. Można to osiągnąć przez zastosowanie okien z nawiewnikami. W skrajnych przypadkach bardzo intensywnie pracujący okap może doprowadzić do cofania się dymu z kominków otwartych czy zasysania powietrza przez otwory wentylacyjne.

Jak dobrać wydajność  okapu kuchennego?
Wydajność podawana przez producentów w m³/h. Dobieramy ją biorąc pod uwagę kubaturę kuchni. Ogólne założenie jest takie, że odpowiednio dobrany okap w ciągu jednej godziny, nastawiony na maksymalną wydajność powinien mieć zdolność około sześciokrotnego przefiltrowania całego powietrza znajdującego się w kuchni. Przykład: kuchnia ma wymiary 4 x 3 m i wysokość 2,5 m. Zatem jej kubatura to 30 m³. Wentylator okapu obsługującego takie pomieszczenie powinien mieć zdolność przerobienia w ciągu jednej godziny sześć razy większą objętość powietrza. Dla kuchni o podanych wymiarach powinniśmy więc szukać urządzenia o wydajności maksymalnej około 180 m³/h. Maksymalnej mocy używamy jednak bardzo rzadko i w sporadycznych przypadkach, można więc kupić urządzenie o mniejszej wydajności niż obliczona w podany wyżej sposób. Wybierając okap warto zwrócić również uwagę na siłę ciągu na najmniejszych obrotach. Jeśli będzie ona zbyt duża dla pomieszczenia o małej kubaturze, nawet przy standardowej pracy może zbyt mocno wychładzać mieszkanie. Ta sama zasada dotyczy okapów pracujących w systemie zamkniętym i otwartym.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,28 / 18 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Wentylacja domu - wymagania

Wentylacja domu - wymagania

Właściwa wentylacja pomieszczeń jest niezbędna dla zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz dla... Przeczytaj cały artykuł

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

W ofercie CRH KLINKIER pojawił się pierwszy na rynku polskim ceramiczny system kominowy Twister. Przeczytaj cały artykuł

Uchroń się przed czadem!

Uchroń się przed czadem!

Każdy sezon grzewczy to czarna seria zatruć czadem. Do tragedii dochodzi niemal codziennie. Przeczytaj cały artykuł

Klimatyzacja - czynniki chłodnicze

Klimatyzacja - czynniki chłodnicze

Żaden klimatyzator nie funkcjonuje bez czynnika chłodniczego, który uczestniczy w wymianie ciepła. Przeczytaj cały artykuł

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny służy do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Umożliwia więc wentylację... Przeczytaj cały artykuł

Instalacja wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej jest coraz częściej doceniania przez właścicieli budynków mieszkalnych i domów jedno Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. Zgadzam się z stwierdzeniem w artykule, że wybór okapów na rynku jest bardzo duży. Sam przeglądałem ostatnio ile ma Amica //www.amica.com.pl/pl,produkty,grupa,okapy,okapy,7,10,2.html Bosch http://www.bosch-home.pl/produkty/okapy.html czy Globalo http://www.globalo.pl/produkty mniej znane, ale z ciekawą ofertą.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Globalo ma podobne skośne jak na zdjęciu. Coraz bardziej mi się takie podobają /www.globalo.pl/produkty/okapy_skosne_komin Wydaje mi się, że tak z nimi przestronniej jest w kuchni.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. I jakie cieplutkie, problem ogrzewania domu rozwiążą, co nie Szanowna Redakcjo? :shock: Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-łazienki

E-izolacje

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Urządzamy mieszkanie w stanie deweloperskim: osprzęt elektryczny

x