ukryj

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Szacuje się, że rocznie instalowanych jest 1000 takich urządzeń. Technologie umożliwiające pozyskiwanie energii cieplnej ze źródeł odnawialnych często jednak są kojarzone z wysokim kosztem instalacji. Czy pompa ciepła to droga inwestycja? Sprawdź jaki jest jej koszt i w jakim czasie się zwraca.

instalacja z pompą ciepłaKoszty ogrzewania

Eksperci firmy BuildDesk Polska szacują, że w ciągu 30 lat wydatki na ogrzewanie domów oraz ciepłą wodę mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Już dzisiaj koszty ogrzewania stanowią ponad połowę utrzymania mieszkania. Z tego powodu coraz częściej myślimy o oszczędzaniu energii. Popularność energooszczędnych technologii nie wynika z trendów w architekturze i mody na ekologię, ale z oceny oszczędności energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej i pomieszczeń. Po kolektorach słonecznych – ostatnio furorę robią pompy ciepła. Co przemawia za ich instalacją i czy rozwiązanie to jest wolne od wad? A co najważniejsze – jakie są koszty ogrzewania pompą ciepła i w jakim czasie możemy liczyć na zwrot inwestycji?

Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie domu pompą ciepła to na pewno rozwiązanie proekologiczne, wykorzystuje ona bowiem energię odnawialną zgromadzoną w glebie, wodzie, a nawet w powietrzu i przetwarza ją na ciepło. Czy jest ono również opłacalne? Rzeczywista opłacalność zastosowania instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła zależy od właściwie wykonanego projektu oraz sposobu eksploatacji instalacji. Średni koszt ogrzewania domu  jednorodzinnego przy użyciu pompy ciepła może być niższy nawet o około 50% (bez uwzględnienia kosztów energii elektrycznej, zużytej do pracy pompy), niż w przypadku domu jednorodzinnego ogrzewanego za pomocą kotła gazowego z otwartą komorą spalania.

– W kontekście budownictwa jednorodzinnego należy wspomnieć nie tylko o kwestii ogrzewania. Każdego miesiąca płacimy bowiem również rachunki za pozyskanie ciepłej wody użytkowej. Stosując pompę ciepła do podgrzewania wody możemy sporo zaoszczędzić na kosztach energii, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października. Bo gdy temperatura powietrza jest wystarczająco wysoka, tego typu urządzenia mogą w pełni pozyskiwać energię potrzebną do podgrzania wody z powietrza – tłumaczy Marcin Mazur z Ariston Thermo Polska, firmy produkującej pompy ciepła typu powietrze-woda.

Kolejnym kryterium przemawiającym za pompą ciepła jest komfort użytkowania oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne – a konkretnie na redukcję emisji CO2.

Wybór pompy ciepła – energia z wody,  gruntu lub powietrza

Na rynku spotykamy trzy odmiany pomp ciepła. Różnią się one rodzajem tzw. dolnego źródła – czyli środowiska z którego odbierają ciepło, a może nim być powietrze, woda lub grunt.
Pierwsza z nich – pompa typu powietrze-woda, to rozwiązanie idealne dla każdego, kto chce wymienić elektryczny podgrzewacz wody o pojemnościach 50/80/100 litrów na innowacyjny produkt o kompaktowej budowie oraz niewielkich gabarytach lub nie ma możliwości ingerencji w dotychczasową instalację grzewczą.

pompa ciepła do podgrzewania wody

Pompy ciepła są opłacalne zarówno w kontekście budowy nowego domu, jak i remontów oraz modernizacji instalacji służącej do podgrzewania wody. Tego typu rozwiązanie jest odpowiedzią na dążenie do ekologicznych oraz ekonomicznych wyborów – mówi Marcin Mazur z Ariston Thermo Polska.

Obok najczęściej wykorzystywanych pomp ciepła powietrze-woda, istnieją pompy ciepła, które odbierają energię z gruntu. Określa się je, jako pompy typu solanka-woda, mogące zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania na energię w naszym domu. Tego typu pompy wymagają jednak zastosowania kolektorów gruntowych. Koszt takiej instalacji nie jest mały i dla domu o standardowej powierzchni około 200 m² wynieść może nawet 80 tys. zł.
Kolejnym typem pompy ciepła jest urządzenie, którego dolne źródło stanowi woda. Pompy ciepła służące do pobierania energii z wody gruntowej są konstrukcyjnie zbliżone do pomp typu solanka-woda. Jedyna różnica polega na tym, że w instalacji pompy typu solanka-woda krąży niezamarzająca ciecz, a w drugiej - woda gruntowa. Układy kontrolne pompy muszą więc czuwać, aby urządzenie zostało awaryjnie wyłączone w przypadku, gdyby woda dopływająca do pompy ciepła miała temperaturę niższą od dozwolonej.

Za instalacją pompy ciepła - zarówno solanki, jak i typu woda-woda, przemawia fakt, że są to urządzenie bezobsługowe. Kolejną zaletą pomp ciepła czerpiących energię z wody i gruntu jest to, że nie wymagają wydzielonej kotłowni. Mogą stanąć na przykład w spiżarni czy pralni. Jednak pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania całego domu to ogromna inwestycja. Za kwotę konieczną do ich montażu nierzadko z powodzeniem wybudowalibyśmy drugi dom w stanie surowym - wymagają bowiem potężnej instalacji związanej z wykopami i montowaniem urządzeń głęboko pod powierzchnią gruntu, więc ich zakup jest opłacalny w zasadzie tylko na etapie budowy nowego domu. Natomiast pompa ciepła powietrze – woda to inwestycja zamykająca się w kwocie kilku tysięcy złotych.

pompa ciepła typu powietrze-wodaKorzyści pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła to często droga inwestycja, dlatego w kwestii zwrotu zainwestowanych w instalację pieniędzy, duże znaczenie ma prostota montażu takich urządzeń. Najłatwiejsza w montażu jest pompa ciepła typu powietrze-woda. Pompy tego typu służą do ogrzewania wody użytkowej. W zasadzie są to podgrzewacze elektryczne z pompą ciepła, jednak w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi podgrzewaczami wody pozostawiają w domowym budżecie sporą nadwyżkę. Jak mówi Marcin Mazur z Ariston Thermo Polska pozwalają one zaoszczędzić naprawdę sporo.

– Jak obliczyliśmy na przykładzie naszej pompy Nuos – to aż 620 zł rocznie. Dzięki temu, już po 5 latach mogą zwrócić się koszty zakupu urządzenia. Co więcej – dzięki takiemu urządzeniu mamy zagwarantowany ciepły prysznic o każdej porze roku. Jeżeli temperatura otoczenia spada – pompy nadal korzystają z energii czerpanej z powietrza, ale dodatkowo uruchamiają grzałkę, gdy nie uda się podgrzać wody do optymalnej temperatury. W zimie, gdy temperatura powietrza jest niska, całkowicie przełączają się na tryb grzałki elektrycznej – tłumaczy Marcin Mazur.

Dodatkowo działanie w pomieszczeniu pompy ciepła typu powietrze-woda sprzyja lepszej wymianie powietrza, co wydatnie podnosi komfort przebywania w budynku.

Pompa ciepła - koszt dla środowiska
Alternatywne formy ogrzewania, takie jak pompa ciepła, mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, poprawiając jakość życia kolejnych pokoleń. W przypadku pomp ciepła, w których dolnym źródłem jest gleba i woda – instalację powinni rozważyć zwłaszcza Ci, którzy są na etapie budowy nowego domu i których stać na zainwestowanie sporych kwot w instalację grzewczą. Dla każdej rodziny planującej oszczędności i jednocześnie chcącej zainwestować w ekologiczny oraz kompaktowy produkt, gwarantujący szybki zwrot inwestycji – optymalnym rozwiązaniem jest pompa typu powietrze-woda. W rzeczywistości pompy te są najbardziej efektywnym i ekologicznym urządzeniem jakie można wybrać, w najmniejszym stopniu wpływającym na dotychczasową instalację, a co za tym idzie – na naszą kieszeń.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
1,92 / 61 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Pompy ciepła - ważne pytania

Pompy ciepła - ważne pytania

Wyobraźmy sobie, że rosnące ceny energii, oleju opałowego lub gazu niezbędnego do ogrzania mieszkania czy domu... Przeczytaj cały artykuł

Odwierty pod pompy ciepła

Odwierty pod pompy ciepła

Najważniejszym elementem w systemach grzewczych opartych o pompy ciepła są źródła energii odnawialnej... Przeczytaj cały artykuł

Dotacje na pompy ciepła

Dotacje na pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła, wykorzystującej naturalne zasoby do produkcji ciepłej wody, sprawia, że nasz dom... Przeczytaj cały artykuł

Kolektor pionowy czy poziomy?

Kolektor pionowy czy poziomy?

Gruntowa pompa ciepła może pobierać energię magazynowaną pod powierzchnią ziemi za pomocą kolektorów lub sond... Przeczytaj cały artykuł

Pompa ciepła - opłacalna inwestycja

Pompa ciepła - opłacalna inwestycja

Jeśli przy wyborze systemu grzewczego do domu kierujemy się aspektami ekonomicznymi, warto rozważyć zakup pompy ciepła. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła

Choć mieszkańcy krajów Europy Zachodniej od wielu lat na dużą skalę wykorzystują pompy ciepła... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (73)

 1. climacomfort

  Więcej informacji o powietrznych pompach ciepła: http://www.clima-comfort.com.pl/pompy_ciepla.html Pompy ciepła powietrze-woda mogą podgrzewać wodę do centralnego ogrzewania i c.w.u. Najlepsze efekty uzyskać można w I strefie klimatycznej czyli województwo zachodniopomorskie, gdzie projektowa temperatura dla zimy wynosi -16 st.C.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Koszt instalacji zalezy ok zapotrzebowania budynki na ,,ciepło,, Wprzypadku mojego domu miesieczne ogrzewanie kosztuje to tyle co na wizualizacjii https://www.pompaciepla-24.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Pompy ciepła powietrze-woda mogą podgrzewać wodę do centralnego ogrzewania Przecież to bez sensu wstawiać pompę ciepła w centralne!!! Podraża to znacznie inwestycje i ogranicza możliwości pompy.!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Koszt instalacji zalezy ok zapotrzebowania budynki na ,,ciepło,, Wprzypadku mojego domu miesieczne ogrzewanie kosztuje to tyle co na wizualizacjii https://www.pompaciepla-24.pl Nie można wejść na Pana stronę, a jest bardzo interesujące jaki to koszt. Oczywiście chodzi o koszt instalacji i później eksploatacji. Jaki duży dom? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Szanowna Redakcja pisze - cytat " Średni koszt ogrzewania domu jednorodzinnego przy użyciu pompy ciepła może być niższy nawet o około 50% (bez uwzględnienia kosztów energii elektrycznej, zużytej do pracy pompy),". A jaki jest koszt zużycia energii do pompy ciepła? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. http://www.pompaciepla-24.pl mysle ze teraz link bedzie działał, ,,tam,, są koszty a jezeli chodzi o inwestycje to zalezy to od wielkości budynku

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. http://www.pompaciepla-24.pl mysle ze teraz link bedzie działał, ,,tam,, są koszty a jezeli chodzi o inwestycje to zalezy to od wielkości budynku No, teraz działa. Dzięki. Jak będzie z kosztami inwestycji dla domu np. 135 m2? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. No właśnie, ile mogą wynieść koszty dla domu ok. 130mkw? Sam planuję instalację takiej pompy i znam tylko wstępne koszty. Zresztą... Mam jeszcze trochę czasu - zapytam po prostu u producenta. Mam już na oku Makroterm. Jak dotąd uzyskiwałem wszystkie potrzebne info, więc zgłoszę się po prostu po konkrenty kosztorys :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. `Do ogrzewania i klimatyzacji ... Dobrej jakości to maksymalnie 27 000 zł brutto z instalacją wewnętrzną i montażem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. No właśnie, ile mogą wynieść koszty dla domu ok. 130mkw? Sam planuję instalację takiej pompy i znam tylko wstępne koszty. Zresztą... Mam jeszcze trochę czasu - zapytam po prostu u producenta. Mam już na oku Makroterm. Jak dotąd uzyskiwałem wszystkie potrzebne info, więc zgłoszę się po prostu po konkrenty kosztorys :) Trzeba przyznać, mizerna reklama wspomnianej firmy. Lepiej już oficjalnie wystąpić a nie ściemniać i udawać klienta. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. grzanie1

  Głównym problemem instalacji pomp ciepła w Polsce to brak dobrych fachowców, sam tego doświadczyłem.Serwisant OCHSNERA do usterki natury elektrycznej (zwarcie) przyjechał z miernikiem za 10zł i nie umiał zmierzyć nim oporu. W końcu zastąpiłem PC instalacją gazową a pozostałości po PC sprzedaję na Allegro np. http://allegro.pl/bufor-co-500l-ochsner-i3194891370.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. leszekg29

  witam wszystkich zainteresowanych pompami ciepła chciałbym dać rade wszystkim planującym to rozwjązanie otóż u znajomego cała instalacie czyli odwierty + pompa ciepa + podłogówka robiła pewna renomowana firma od pomp ciepła firma x będąc zainteresowany również tym rozwiązaniem zadzwoniłem do niego (był akurat na wakacjach )i zapytałem ile płacił za metr odwiertu powiedział ze 80 zł zainteresowany pojechałem na budowę i po rozmowie z ekipą wierconą dowiedziałem się ze nie są pracownikami firmy x tylko firmą zewnętrzną i wiercą za 70zł na gotowo a sam odwiert z sondą za 55zł firma x zarabiała 10 zł z metra za nic więc wziołem chłopaków i zrobili mi 300m 4x75 za 70 zł z metra powyżej 500m robią za 65 wiec uwaga nie dajcie się naciągać jakby ktoś był zainteresowany to piszcie leszekg29@gmail.com mam do chłopaków numer

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Konsorcjum firm CARPATHIA CONSULTING GROUP oraz CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO w związku z realizacją szkoleń dla instalatorów OZE poszukuje trenerów/wykładowców do przeprowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu: - systemy solarne - termiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne) - pompy ciepła (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne) - systemy solarne fotowoltaiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne) Szkolenia będą organizowane dla grup średnio 12 osobowych (teoria) i dwóch podgrup po 6 osób (praktyka prowadzona przez 2 trenerów po jednym dla każdej podgrupy odbywać się będą na specjalistycznych platformach szkoleniowych). Szkolenia będą realizowane na terenie woj. Lubelskiego (m.in. Lublin, Puławy) i Małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz). Szkolenia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 8-17. Łączna liczba grup szkoleniowych do przeprowadzenia do końca 2013 roku wynosi 12 tj. konieczne jest przeprowadzenie 72 dni zajęć teoretycznych i 216 dni zajęć praktycznych. W tym kontekście do współpracy poszukujemy trenerów dysponujących odpowiednią ilością wolnych terminów do prowadzonej współpracy. W roku 2014 planujemy realizację szkoleń na co najmniej podobną skalę. Wymagania co do trenerów: - co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy związanej z instalacjami OZE - co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE na poziomie zaawansowanym - wykształcenie wyższe techniczne Szkolenia prowadzone będą dla instalatorów OZE z wieloletnim stażem co powoduje wysokie oczekiwania uczestników co do kompetencji trenera i jakości przekazywanej wiedzy. Obowiązki trenera: -przygotowanie programu szkolenia, -przygotowanie materiałów szkoleniowych, -przeprowadzenie szkolenia. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV (w których prosimy o wyeksponowanie doświadczenia w zakresie pracy zawodowej związanej z instalacjami OZE oraz doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE). Wraz z CV prosimy o podanie informacji dotyczących: - propozycji jakie tematy szkolenia mogą być obsługiwane - rodzaju prowadzonych zajęć (praktyka, teoria) - proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do dnia szkoleniowego - możliwości zaangażowania czasowego w okresie miesięcznym w realizację szkoleń (ile dni w ciągu m-ca dana osoba może prowadzić zajęcia). W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Fularzem: Telefon: 660 778 116, (17) 22 20 133 e-mail: crse@crse.org.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Tomasz_Kwiatkowski

  Taką instalację warto zlecić firmie z dużym doświadczeniem, bo przecież to jest duży koszt takiego montażu. Znam firmę Apclima, która ma pod tym względem duże doświadczenie. Wystarczy spojrzeć na ich referencje: http://apclima.pl/pl/show/referencje

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. Wykonujemy kompletne instalacje pomp ciepła Sofath na terenie woj. świętokrzyskiego ( dolne źródło, pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe). Koszt inwestycyjny zależne od wybranej technologii (Natea,Caliane) www.danwent.com.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. a jak głęboko trzeba wiercić aby taką pompę uruchomić?? MIeszkam na śląsku i wiadomo węgiel :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. a jak głęboko trzeba wiercić aby taką pompę uruchomić?? MIeszkam na śląsku i wiadomo węgiel :) Po co wiercić? 20 lat temu się wierciło, dziś są nowe i tańsze technologie!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Jeżeli chodzi o sondy pionowe to wiercimy max do 100m ale na tej głębokości górnikowi w głowę nie wjedziesz.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Taką instalację warto zlecić firmie z dużym doświadczeniem, bo przecież to jest duży koszt takiego montażu. Znam firmę Apclima, która ma pod tym względem duże doświadczenie. Wystarczy spojrzeć na ich referencje: http://apclima.pl/pl/show/referencje Dokładnie, też mi się wydaje, że to jest istotne. Jakaś firma może to wykonać okazyjnie tanie, ale co z tego, jeżeli później wyjdą jakieś wady.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. Wykonałem już kilka tego typu instalacji bazując głównie na pompach typu powietrze - woda + ogrzewanie podłogowe i działa to poprawnie. Przykładowy domek 140 m2 (dobrze izolowany + rekuperacja ) koszt za ostatnią zimę to około 2300 z przygotowaniem wody użytkowej. Używam głównie pomp firmy ATLANTIC (tak naprawdę FUJISTU tylko pod szyldem Atlantic 20% taniej) Bardzo wysoka sprawność < 4 COP http://static.urzadzone.pl/gallery/6740/0_e2b1da991c26b3afbaac6f916c65f98e1f98a2af.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. a jak głęboko trzeba wiercić aby taką pompę uruchomić?? MIeszkam na śląsku i wiadomo węgiel :) Ja bym wiercił jak najgłębiej i piec na eko-groszek zainstalował , jednego górnika na 1/8 etetu i może wyszło by tanej niz jakiekolwiek inne ogrzewanie :twisted:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. Po co wystarczy przeprowadzić się do wałbrzyskiego i kopać płytko w ogródku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. no to jak nie trzeba wiercić w dzisiejszych czasach to jak to teraz wygląda

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Proszę poczytać o dolnych źródłach pompy ciepła to troszkę nakreśli temat. Nie kopie się głębiej niż 100m sondy (kolektor pionowy). Można też płycej (kolektor gruntowy poziomy) ale trzeba mieć sporą działkę. Tak to wygląda u mnie: http://static.urzadzone.pl/gallery/1168/0_2dd5bde1491118aaa687e9f31765cd058384133d.jpg http://static.urzadzone.pl/gallery/1168/0_ab86117f85f8b0176b16e68b4957859ba9b26570.jpg Ale jest tez kilka innych możliwości dla dolnego źródła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 25. Wykonałem już kilka tego typu instalacji bazując głównie na pompach typu powietrze - woda + ogrzewanie podłogowe i działa to poprawnie. Przykładowy domek 140 m2 (dobrze izolowany + rekuperacja ) koszt za ostatnią zimę to około 2300 z przygotowaniem wody użytkowej. Używam głównie pomp firmy ATLANTIC (tak naprawdę FUJISTU tylko pod szyldem Atlantic 20% taniej) Bardzo wysoka sprawność < 4 COP http://static.urzadzone.pl/gallery/6740/0_e2b1da991c26b3afbaac6f916c65f98e1f98a2af.jpg 2300zł to przy ogrzewaniu elektrycznym bez pompy ciepła za 240m2 z cwu - chyba coś się Panu pomyliło!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 26. BOLAS dzięki. Postaram się zgłębić troszkę wiedzy na ten temat. A jakieś firmy możesz polecić gdzie szukać wiedzy

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 27. google YouTube

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 28. Taką instalację warto zlecić firmie z dużym doświadczeniem, bo przecież to jest duży koszt takiego montażu. Znam firmę Apclima, która ma pod tym względem duże doświadczenie. Wystarczy spojrzeć na ich referencje: http://apclima.pl/pl/show/referencje Dokładnie, też mi się wydaje, że to jest istotne. Jakaś firma może to wykonać okazyjnie tanie, ale co z tego, jeżeli później wyjdą jakieś wady. Dokładnie tak. Nie ma co się bawić z nieznajomymi, którzy coś schrzanią, a potem weź człowieku szukaj dobrego fachowca i pakuj dodatkową kasę. Lepiej zapłacić więcej ale mieć pewność ze kupujemy coś dobrej jakości. My z żoną zainwestowaliśmy w pompę od Emer Serwis i wszystko jest ok, a jakby odpukać coś się działo, to mają serwis pogwarancyjny.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 29. Na rynku sporo jest różnych producentów, jest w czym wybierać, jest tak chyba z każdym produktem na rynku konkurencyjność ogromna, problem z wyborem jeszcze większy :) Sam spędziłem trochę czasu zanim zdecydowałem się na kupienie pompy od Emer service. Myślę, że nieźle wybrałem, nie narzekam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 30. Ciężko narzekać skoro nie ma się z czym porównać. Nie patrzcie na to co na zewnątrz pompy czy co piszą w katalogu porządna firma nie mająca nic do ukrycia powie z jakich podzespołów wykonane są ich pompy wtedy będziecie mieć jasność.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 31. strony do szukania ja znam ale producentów nie znam

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 32. U producentów wiedzy nie znajdziesz chyba że pojedziesz np na szkolenia kilkudniowe ale takowe ci raczej nie potrzebne. Więc zostaje YT gdzie znajdziesz wiele informacji. Naprawdę wystarczy dobrze poszukać. A co do firm to u mnie będzie pracować Stiebel-Eltron a aktualnie pracuje powietrzna Aristona.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 33. A co sądzicie o pompach ciepła marki Junkers? Dobry mają serwis?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 34. Fajnie, dzięki za wrzucenie zdjęć. Ile to się człowiek dowie na tym forum ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 35. - Pompy ciepła są po to by wyprzeć ogrzewanie centralne. - Junkers poza bombardowaniem Polski kojarzy się z centralnym ogrzewaniem Łącząc logicznie te dwa fakty - W interesie junkersa jest mieć drogie pompy ciepła i w miarę możliwości źle wykorzystywane. I tak jest.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 36. w zasadzie każda inwestycja w pompę ciepła bezie początkowo bardzo drogim wydatkiem,jednak zwraca się ona systematycznie wraz z każdym kolejnym sezonem grzewczym i myślę,że warto się nia interesować.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 37. Nie zwróci się! Chyba, że zaczniemy na niej zarabiać. Jest wygodna i dobrze wykonana jest tanim i czystym źródłem ciepła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 38. Hmm, ciekawe spojrzenie na temat, ale nie uważasz, że Junkers ma właśnie dwa nieprzeczące sobie rynki zbytu - podgrzewacze mieszkaniowie i pompy ciepła...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 39. Nie znam pojęcia "ogrzewacza mieszkaniowego" wiem natomiast że Junkers kiedyś produkował samoloty które nasze Orły zrzucały z nieba ale to nie ma nic wspólnego. Po prostu zapełniają lukę w rynku. Prawie każda z większych marek ma już w swojej ofercie PC. Chińczycy klepią tego od liku tyle że naklejka i obudowa inna. Ja u siebie właśnie składam PC WPF 10 Basic marki StiebelEltron. Wszystko na podlicznikach więc dam znać co i jak po pierwszych miesiącach. Wyrzucam natomiast Aristona Nuos 80L bo po pół roku nie będzie mi już potrzebny a spisywał się znakomicie. Ostatni odczyt to 10,5kWh/1000L wody podgrzanej do temp 50'C czyli ok 6-7zł.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 40. Hmm, ciekawe spojrzenie na temat, ale nie uważasz, że Junkers ma właśnie dwa nieprzeczące sobie rynki zbytu - podgrzewacze mieszkaniowie i pompy ciepła... Przepływowy ogrzewacz gazowy - to chyba najbardziej energochłonne urządzenie. A współczesnych pomp ciepła w ofercie Junkersa nie znalazłem... o co wiec chodzi?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 41. Junkers ma pompy ale tez nie słyszałem o nich http://www.junkers.pl/pl/pl/faq_3/pompyciepa_5/pompa-ciepla.html www.pompaciepla-24.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 42. Same starocie - XXI wieku, to już systemy z bezpośrednim parowanie i skraplaniem - tańsze - większy COP -nieproównywalnie większy komfort

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 43. poszukuje jakiś specjalistów od pomp ciepła

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 44. Do bezpośredniego działania czy zamiast kotłowni?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 45. Sofath to firma z tradycjami, która już ponad 30 lat dostarcza pompy ciepła najwyższej jakości klientom z całej Europy. W ofercie dostępne są nowoczesne rozwiązania, zarówno wykorzystujące wspomnianą wyżej technologie bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie, jak i bezpośrednie parowanie/woda, glikol/woda, woda/woda czy powietrze/woda. Możliwości jest bardzo wiele. Każdy projekt domu wymaga indywidualnego podejścia, dlatego zachęcamy do skorzystania z doradztwa Autoryzowanych Koncesjonerów Sofath. Specjaliści przeprowadzają dokładną analizę działki i dobierają właściwy system dla konkretnego klienta. Usługa jest bezpłatna oraz niezobowiązująca. Więcej informacji:http://www.sofath.pl/kontakt_sofath Najbardziej korzystne z punktu widzenia potencjalnego klienta jest również to, że Sofath pomaga klientom przez cały okres - od wyboru po serwis - a nie tylko do momentu kupna pompy. To oznacza, że poza doradztwem, specjaliści przygotowują własny bilans cieplny zgodny z kartą deklaracji technicznej, pilnują, aby instalacja przebiegła zgodnie z założeniami, uruchamiają oraz serwisują pompę w trakcie jej użytkowania. To przydatne usługi, które zwykle zajęci klienci bardzo sobie cenią. Opinie osób, które zaufały naszym systemom znajdziecie Państwo na stronie http://www.sofath.pl/opinie_klientow

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 46. kotłownia szt, mb Cena brutto Wartość brutto 8% otulina 28 8 1,45 zł 11,60 zł otulina 35 8 1,60 zł 12,80 zł śrubunek 3/4" 3 10,50 zł 31,50 zł rura PP 25 8 4,50 zł 36,00 zł rura PP 32 8 7,70 zł 61,60 zł mufa 32/1" 2 12,50 zł 25,00 zł nypel 32/1" 12 18,00 zł 216,00 zł Zawór 1" WZ wzmocniony KFA 4 29,00 zł 116,00 zł elementy złączne k kształtki PP 1 350,00 zł 350,00 zł zawór kulowy 3/4 ze śrubunkiem 5 22,00 zł 110,00 zł zasobnik CWU 200 biwalentny z grzałka 3 kW Galmet 1 2 750,00 zł 2 750,00 zł montaż zasobnika CWU 1 240,00 zł 240,00 zł Naczynie 8 L Reflex 3 105,00 zł 315,00 zł grupa bezpieczeństwa Gorgiel 3 135,00 zł 405,00 zł złączki podłączenia kolektora 2 250,00 zł 500,00 zł rura podłączeniowa PE 40 45 4,50 zł 202,50 zł pompa ciepła 10 G- 1 14 000,00 zł 14 000,00 zł pompa CO 25/6 Wilo Smart 0 465,00 zł - zł pompa CO 25/4 Wilo Smart 2 430,00 zł 860,00 zł rura podłączeniowa PE 50 0 9,00 zł - zł podłączenie kolektora 2 100,00 zł 200,00 zł wykonanie sond pionowych 150 65,00 zł 9 750,00 zł pompa glikolu Wilo 25/8 1 1 020,00 zł 1 020,00 zł glikol 1 900,00 zł 900,00 zł ogrzewanie 32 113,00 zł otulina 35 30 1,60 zł 48,00 zł peszel 18 40 1,00 zł 40,00 zł spinki 28 12,50 zł 350,00 zł zawór 1" ze śrubunkiem KFA 2 37,00 zł 74,00 zł Rozdzielacz 6 sekcji 1" 1 400,00 zł 400,00 zł Rozdzielacz 7 sekcji 1" 1 450,00 zł 450,00 zł folia ekran Aluminiowy 130 3,10 zł 403,00 zł szafka KAN 1 210,00 zł 210,00 zł Rura PERT 16 1050 2,80 zł 2 940,00 zł rura PP 32 30 7,70 zł 231,00 zł śrubunek Pex 16-3/4" 30 9,80 zł 294,00 zł montaż CO 14 230,00 zł 3 220,00 zł ciepła i zimna woda + kanaliza 8 660,00 zł otulina 22 60 1,25 zł 75,00 zł otulina 28 40 1,45 zł 58,00 zł peszel 28 20 1,10 zł 22,00 zł rura 20 60 3,00 zł 180,00 zł rura 25 40 4,60 zł 184,00 zł rura 32 10 7,70 zł 77,00 zł kształtki złączki 1 350,00 zł 350,00 zł listwa do baterii 2 3,00 zł 6,00 zł uchwyt z łapkami 22 4,50 zł 99,00 zł rury kanalizacja kpl. około 1 980,00 zł 980,00 zł rura PP 25 na ogród 10 4,60 zł 46,00 zł złączki Pex 20*3/4" GW 1 6,00 zł 6,00 zł złączki Pex 20*3/4" GZ 1 5,50 zł 5,50 zł zawór 3/4" z odpowietrzeniem 1 23,00 zł 23,00 zł kran na ogród 3/4" 1 14,00 zł 14,00 zł uchwyty do rur 1 120,00 zł 120,00 zł montaż wody i kanalizacji 11 230,00 zł 2 530,00 zł montaż cyrkulacji 0 250,00 zł - zł 4 775,50 zł oferta cenowa ważna 90 dni SUMA 45 548,50 zł

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 47. to jest wycena która dostałem od firmy domek mam 156m2 parterowy co sadzicie ? Sprawdzałem firme duzo osób które maja PC bardzo ich polecaja

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 48. O jedno zero za dużo! 4500zł pompa ciepła do 150m2 domu izolowanego z opcją chłodzenia - to tak!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 49. O jedno zero za dużo! 4500zł pompa ciepła do 150m2 domu izolowanego z opcją chłodzenia - to tak nie rozumiem to do mnie ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 50. Sama pompa- jak najbardziej mogę się zgodzić,ale w przypadku kiedy dom jest izolowany,a do tej kwoty należy doliczyć także jej montaż,nie zapominajmy o tym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 51. to jest w raz z robocizna rozprowadzeniem kanalizy oraz ciepłej i zimnej wody

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 52. Temat jest młody i dlatego wiele firm nie do końca jeszcze w stanie nam zapewnić w 100% tego czego będziemy potrzebować. Dlatego wolałem skorzystać z kompleksowych usług profesjonalnej firmy http://www.instal-kempa.pl/ i uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Firma ma swoją renomę na rynku i nie muszę martwić o jakość urządzenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 53. SUMA 45 548,50 zł W tych wszystkich wyliczankach trudno się odnaleźć. Ale biorąc pod uwagę końcowy koszt , to zwala z kolan. Takie systemy , to dla celebrytów bądź nowobogackich. Stać mnie, to "se" instaluję, to co najdroższe. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 54. woda, kanalizacja i ogrzewanie są dla celebrytów i nowobogackich, ciekawe myślenie Enerbau srać pewnie chodzi do sławojki, myje się przy studni ale za to ogrzewa się podczerwienią. Na czymś musi w końcu zaoszczędzić na te rachunki za prąd...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 55. Ciekawy wątek o pompie Junkersa: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134461-pompy-ciep%C5%82a-firmy-Junkers

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 56. Enerbau srać pewnie chodzi do sławojki, myje się przy studni ale za to ogrzewa się podczerwienią. Na czymś musi w końcu zaoszczędzić na te rachunki za prąd... Przepłacanie za system grzewczy jest nieprzemyślaną decyzją, a to cechuje nowobogackich, celebrytów lub nie mających dostępu do wiedzy o nowych technologiach lub też ignorantów , czytaj AdiK. Sarkazm z Pana strony (mało zabawny i na niskim poziomie kultury a raczej jej braku) można porównać do obligatoryjnego dowcipu: robotnik rzyga, pani magister wymiotuje, ksiądz ma torsje. Oczekujemy troszkę klasy na tym forum. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 57. Przeglądając dzisiaj fora tematyczne związane z pompami cieplnymi trafiłem na naprawde kreatywne pomysły ludzi. Jedni kupują chińskie pompy, przez co mają później problem z regulacją, drudzy zaś wciąż szukają to 'tańszej i tańszej'. Ja kupiłem swoja pompę ciepła (gruntową) od firmy NTS Energy z Wrocławia. Świetna firma - potrafili dobrze doradzić, pompa nie była droga, zainstalowali mi ją także. Wcale nie było tak drogo, a wręcz dostałem spory rabat. Możecie sami zapoznać się z ich ofertą - rzetelna firma :) Mają także pompy powietrzne. :D

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 58. Jak 10000 innych producentów. Slogany typu TANIE, GRATIS, UPUST, PROMOCJA to slogany dla bezmózgich mas proszę podać cenę w końcu nie jesteśmy Urzędem Skarbowym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 59. Przeglądając dzisiaj fora tematyczne związane z pompami cieplnymi trafiłem na naprawde kreatywne pomysły ludzi. Jedni kupują chińskie pompy, przez co mają później problem z regulacją, drudzy zaś wciąż szukają to 'tańszej i tańszej'. Ja kupiłem swoja pompę ciepła (gruntową) od firmy NTS Energy z Wrocławia. Świetna firma - potrafili dobrze doradzić, pompa nie była droga, zainstalowali mi ją także. Wcale nie było tak drogo, a wręcz dostałem spory rabat. Możecie sami zapoznać się z ich ofertą - rzetelna firma :) Mają także pompy powietrzne. :D W ilu jeszcze forach zamiesciłej reklamę NTS ?, na forum muratora 1 wpis i jedna reklama, ale zapomniałes tu napisac o rabacie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 60. Przeglądając dzisiaj fora tematyczne związane z pompami cieplnymi trafiłem na naprawde kreatywne pomysły ludzi. Jedni kupują chińskie pompy, przez co mają później problem z regulacją, drudzy zaś wciąż szukają to 'tańszej i tańszej'. Ja kupiłem swoja pompę ciepła (gruntową) od firmy NTS Energy z Wrocławia. Świetna firma - potrafili dobrze doradzić, pompa nie była droga, zainstalowali mi ją także. Wcale nie było tak drogo, a wręcz dostałem spory rabat. Możecie sami zapoznać się z ich ofertą - rzetelna firma :) Mają także pompy powietrzne. :D Można wiedzieć co kryje się pod tajemniczym "nie drogo" i jakie zużycie jest oczekiwane?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 61. Przeglądając dzisiaj fora tematyczne związane z pompami cieplnymi trafiłem na naprawde kreatywne pomysły ludzi. Jedni kupują chińskie pompy, przez co mają później problem z regulacją, drudzy zaś wciąż szukają to 'tańszej i tańszej'. Ja kupiłem swoja pompę ciepła (gruntową) od firmy NTS Energy z Wrocławia. Świetna firma - potrafili dobrze doradzić, pompa nie była droga, zainstalowali mi ją także. Wcale nie było tak drogo, a wręcz dostałem spory rabat. Możecie sami zapoznać się z ich ofertą - rzetelna firma :) Mają także pompy powietrzne. :D Można wiedzieć co kryje się pod tajemniczym "nie drogo" i jakie zużycie jest oczekiwane? Mozna, jest to nieudolna reklama firmy NTS, nic po za tym

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 62. Zawsze wolę sprawdzić. Można kogoś skrzywdzić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 63. Zawsze wolę sprawdzić. Można kogoś skrzywdzić. Całkiem przypadkowo ?? identyczny wpis sie pojawił na forum muratora.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 64. O czym to świadczy? Może bardzo zadowolony inwestor! Prawda, że zadowoleni inwestorzy nie wchodzą na fora budowlane ( bo po co?) ale tu, może trafił się wyjątek. Zapewne ma Pan rację, ale zbyt łatwo Pan oskarża!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 65. O czym to świadczy? Może bardzo zadowolony inwestor! Prawda, że zadowoleni inwestorzy nie wchodzą na fora budowlane ( bo po co?) ale tu, może trafił się wyjątek. Zapewne ma Pan rację, ale zbyt łatwo Pan oskarża Jezeli jest inaczej to przeproszę. Ale jakos nie widzę checi sprostowania, podania wiekszej ilosci szczegółów moze nie finansowych ale czysto technicznych (zuzycie energii, zapotrzebowanie na ciepło, rodzaj instalacji). Tak jak we wczesniejszych postach stwierdziłem ze to forum jest wybitnie reklamowe to dalej to podtrzymuję. Przeciez to nie trudno zauważyc takie posty, poziom niektórych jest dopasowany do przedszkolaków.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 66. franek_zwola

  Polecam kupno firmowego sprzętu od NTS Energy z Wrocławia. Sam używam takowej już 3 lata. Dostałem wysoki rabat (coś przy 3000zł). Liczyłem co prawda na zwrot inwestycji, ale po przeczytaniu wielu opinii internautów teraz wiem że kompletny zwrot pieniędzy nie jest możliwy. Natomiast jest napewno ekonomiczniej, a kupując z zaufanego źródła zawsze możemy liczyć na pomoc przy awariach. Tutaj macie ich stronę: www.nts-energy.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 67. Asolt + T_B. No to macie już następny wpis. Klient może nie do końca zadowolony z NTS, ale .... dostał rabat :lol:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 68. Polecam kupno firmowego sprzętu od NTS Energy z Wrocławia. Sam używam takowej już 3 lata. Dostałem wysoki rabat (coś przy 3000zł). Liczyłem co prawda na zwrot inwestycji, ale po przeczytaniu wielu opinii internautów teraz wiem że kompletny zwrot pieniędzy nie jest możliwy. Natomiast jest napewno ekonomiczniej, a kupując z zaufanego źródła zawsze możemy liczyć na pomoc przy awariach. Tutaj macie ich stronę: www.nts-energy.pl Ale to wciąż stare i drogie technologie - tylko do domów nie izolowanych. SZKODA!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 69. Koszt inwestycji w pompę ciepła może być znaczny,jednak zwraca się systematycznie i chyba najlepiej zobrazują to liczby,możesz wszystko dokładnie obliczyć na kalkulatorze kosztów ogrzewania http://www.spednet.pl/Pompyciep%C5%82a/Kalkulatorkoszt%C3%B3wogrzewania.aspx i samemu sprawdzić co najbardziej się opłaca.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 70. ewelina_7090

  Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp ciepła, zapraszam na III Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Chętnych zapraszam do rejestracji: http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L Do zobaczenia we wrześniu :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 71. Inwestycja na tym polega, że najpierw wkładasz, a potem czerpiesz z tego korzyści. Zwrócić taką inwestycję można sobie jeszcze szybciej starając się o dofinansowanie instalacji pompy ciepła. pomóc w takich działaniach może chociazby vikersonn

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 72. Inwestycja na tym polega, że najpierw wkładasz, a potem czerpiesz z tego korzyści. Zwrócić taką inwestycję można sobie jeszcze szybciej starając się o dofinansowanie instalacji pompy ciepła. pomóc w takich działaniach może chociazby vikersonn Ponieważ od 25 lat jestem na Bartyckiej i parę setek firma mam wokoło... Może Pan mi napisac - JAKI SYSTEM UTRZYMANIA KOMFORTOWEJ TEMPERATURY JEST TAŃSZY OD WSPÓŁCZESNYCH POMP CIEPŁA?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 73. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp ciepła, zapraszam na III Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Chętnych zapraszam do rejestracji: http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L Do zobaczenia we wrześniu :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-ogródek

E-ściany

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Grzejniki konwektorowe

x